Agenci ubezpieczeniowi Koszalin Katarzyna Starzyńska, Dariusz Starzyński

Jak obniżyć cenę za ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - czyli ubezpieczenie OC – jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy właściciel samochodu czy motoru musi takie ubezpieczenie zakupić. Z racji tego, że jest to ubezpieczenie powszechne, bardzo wiele osób zastanawia się co zrobić, aby zapłacić możliwie niedużo. Podpowiadamy kilkanaście rozwiązań pozwalających obniżyć cenę ubezpieczenia OC i zaoszczędzić czasem nawet kilkaset złotych. Sprawdź co możesz zastosować w Twojej sytuacji.

1. Dopisanie kierowcy ze zniżkami

Jest to sposób szczególnie polecany dla młodych kierowców, którzy ze względu na wiek mają wyższe stawki. Polega on na zarejestrowaniu samochodu razem z bardziej doświadczonym współwłaścicielem ze zniżkami za bezszkodową jazdę lub przerejestrowaniu już posiadanego samochodu (poprzez dodanie współwłaściciela). Jako współwłaściciela można dopisać np. rodzica lub dziadka, a także żonę /męża, którzy mają większe zniżki i historię bezszkodowej jazdy. Jest tutaj jedno zastrzeżenie, gdyż w razie wypadku zniżki tracą wszyscy współwłaściciele. Z tego względu czasem trzeba postąpić na odwrót – wypisać z dowodu rejestracyjnego kierowcę, który miał szkodę.

2. Zniżki za bezpieczną jazdę

Uważna, bezkolizyjna jazda to najbardziej pewny sposób na obniżenie składki, ale wymaga cierpliwości. Każdy rok bezszkodowej jazdy pozwala kierowca otrzymać lepszą cenę za ubezpieczenie OC i AC. Natomiast ta zasada działa także w drugą stronę i przy szkodzie z Twojej winy cena za ubezpieczenie będzie rosła, od kilkunastu procent do nawet 100% wzrostu.

3. Płacenie składki jednorazowo

Ze względu na duży wzrost cen ubezpieczeń OC i AC w porównaniu do lat ubiegłych, wielu kierowców, zwłaszcza tych młodych, decyduje się na płatności ratalne. Jednak czy to jest takie dobre rozwiązanie? Niestety płatności ratalne niosą ze sobą najczęściej wyższą łączną cenę o około 10%-15%. Towarzystwa ubezpieczeń dają niższą cenę polisy, jeśli zapłacimy za nią jednorazowo, więc lepiej uzbierać pełną kwotę niż dzielić ją na 2 czy 4 płatności.

4. Płacenie składki online

Metoda płatności również może mieć wpływ na składkę. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe promują nowoczesne takie jak płatności online kartą, BLIK-iem lub szybka płatność online z konta osobistego (np. poprzez PayU, DotPay, przelewy24).

5. Mniejsza miejscowość to często niższa składka

Z opcji tej mogą skorzystać np. studenci, którym często bardziej opłaca się będzie ubezpieczenie samochodu w rodzinnej miejscowości albo osoby mieszkające w jednym miejscu, a pracujące w innym, np. jakimś większym mieście. Jeśli masz taką możliwość, rozważ ubezpieczenie samochodu w mniejszej miejscowości, bo przeważnie stawki dla niej będą niższe. Istnieje też możliwość wskazania danej miejscowości jako miejsce użytkowania samochodu. Pamiętaj, że podane przez Ciebie informacje powinny być zgodne z prawdą, bo towarzystwo ubezpieczeń może zbadać sprawę i w przypadku nieścisłości może ubiegać się o dopłatę składki. Do najdroższych miast w kontekście ubezpieczeń OC należą Wrocław, Gdańsk, Toruń, Łódź, a także Warszawa. Natomiast taniej jest w Rzeszowie, Białymstoku, Zielonej Górze i Lublinie. W środku stawki będą takie miasta jak Poznań, Szczecin i Kraków.

6. Zakup ubezpieczeń w pakietach

Dodanie do polisy OC innego ubezpieczenia komunikacyjnego z tej samej firmy, np. AC lub NNW, pozwoli zapłacić za oba produkty mniej, np. o 10% lub 20%. Pomijając już fakt, że przy tak częstych wypadkach komunikacyjnych, posiadanie ubezpieczenia AC i NNW daje nam po prostu niezbędną ochronę finansową na drodze. Czasem towarzystwa ubezpieczeniowe przeprowadzają ciekawe promocje premiujące zakup ubezpieczeń w pakietach z różnych kategorii, np. ubezpieczenie OC + ubezpieczenie mieszkania. Można wtedy zaoszczędzić np. 20% łącznej ceny ubezpieczeń.

7. Porównanie ofert

Oferty ubezpieczeniowe są bardzo zróżnicowane i ciężko określić jednoznacznie, że dany ubezpieczyciel jest „zawsze najtańszy”, bo ocena ryzyka może zmieniać się z roku na rok. Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują różne czynniki, dla jednych większe znaczenie będzie miał wiek kierowcy, dla innych model samochodu, a jeszcze dla innych np. wykonywany zawód. W efekcie różnica w cenie może wynieść kilkaset złotych, a nawet kilka tysięcy w przypadku pakietu OC i AC. Rozwiązaniem może być dobry multiagent współpracujący z wieloma towarzystwami, który doradzi i dobierze optymalne rozwiązanie, a także załatwi wszystkie formalności. Ma on często przewagę nad porównywarkami internetowymi, których ogólne kwestionariusze mogą przegapić ważną cechę wpływająca na cenę i które nie udzielą indywidualnych zniżek, jakimi może dysponować agent ubezpieczeń.

8. Premia za lojalność

Wspomniane powyżej porównanie polis ubezpieczeniowych w kilku firmach to pewnego rodzaju powiedzenie „sprawdzam“ dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej. Warto jednak sprawdzić propozycję przedłużenia umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela, bo często zakłady ubezpieczeń premiują klientów za lojalność i dają atrakcyjne ceny za kontynuację ubezpieczenia.

9. Parkowanie samochodu w garażu

Jeśli parkujesz pojazd w indywidualnym garażu to w niektórych przypadkach mniej zapłacisz za OC i AC. W ten sposób można zaoszczędzić nie więcej niż kilkadziesiąt złotych, ale jest to dodatkowy argument przy decyzji o wynajęciu garażu. Zaoszczędzisz również przy parkowaniu na terenie zamkniętej posesji. Natomiast parkowanie w garażu wspólnym dla budynków mieszkalnych już niekoniecznie może przełożyć się na obniżkę ceny. Towarzystwa ubezpieczeń różnie traktują tego typu deklaracje, dlatego najlepiej podpytać swoje agenta, czy taki czynnik będzie miał znaczenie.

10. Przynależność do grupy zawodowej

Cena za ubezpieczenie samochodu może się różnić w zależności od tego czym się zajmujesz zawodowo. Przedstawiciele niektórych grup zawodowych płacą nawet kilkaset złotych więcej za OC niż pozostali właściciele pojazdów. Najmniej za OC zapłacą rolnicy, pracownicy administracji publicznej, nauczyciele, a także służby mundurowe (policjanci, strażacy, wojskowi, straż graniczna). Jeśli przynależysz do którejś z tych grup zawodowych, nie zapomnij wspomnieć o tym ubezpieczycielowi. Z kolei najwięcej zapłacą zawodowi sportowcy, przedstawiciele handlowi, prawnicy, a także pracownicy działów IT lub działów finansowych. Wynika z tego, że w ocenie ubezpieczycieli bardziej ryzykownie mogą jeździć osoby bardzo aktywne w swojej profesji, które swoją energię mogą chcieć przenieść na drogę (jak sportowcy) lub wręcz przeciwnie, pracownicy biurowi, którzy mogą mieć potrzebę małego „rozruszania się” po pracy i odreagowania w czasie jazdy.

11. Deklaracja przewożenia dzieci samochodem

Osoby, które mają rodzinę i nieletnie dzieci, zwykle prowadzą bezpieczniej, nie przekraczają prędkości i są bardziej uważni. Z tego względu w wielu zakładach ubezpieczeń mogą zapłacić mniej za ubezpieczenie OC. Warto taki fakt zgłosić ubezpieczycielowi, mając na uwadze, że np. przy dwójce pociech można dostać niższą cenę niż przy jednym dziecku. Zdarzały się sytuacje, że jeśli osoba nie zgłosiła przy zawieraniu umowy faktu przewożenia dzieci, a kolizja zdarzyła się z dzieckiem w samochodzie, to ubezpieczyciel wypłacał mniejsze odszkodowanie. Inaczej przedstawia się sytuacja ze starszymi dziećmi, powyżej 17 roku życia, które mogą wpływać na zwiększenie ceny ubezpieczenia. Jeśli zadeklarujemy, że w gospodarstwie domowym mieszkają razem z nami pełnoletnie dzieci, to towarzystwo ubezpieczeń może domniemywać, że będą pożyczały samochód od rodziców i to wpłynie na wyższą kalkulację składki.

12. Samochód z mniejszym silnikiem

Jeśli ktoś ma już samochód, to jest już po fakcie, niemniej jednak informacja może przydać się osobom rozważającym zakup samochodu. Ubezpieczyciele przywiązują dużą wagę do pojemności silnika i małe litraże premiują niskimi stawkami. Większa pojemność oznacza zwykle większą prędkość, a więc również większe ryzyko wypadku lub poważniejszego uszkodzenia. Jeśli zatem masz do wyboru samochody w podobnej klasie, to zwykle lepiej wybrać ten z mniejszą pojemnością silnika (ale może być np. turbodoładowany, żeby nie tracić na mocy). W badaniu zrealizowanym przez firmę Rankomat w 2020 r., uśredniona cena ubezpieczenia OC dla silników o pojemności 1 l wynosiła 526 zł, a dla silników 3.1 i więcej 910 zł. Różnica spora, a zaoszczędzoną kwotę można przeznaczyć na inne wydatki, np. na dokupienie ubezpieczenia NNW oraz lepszego pakietu Assistance.

13. Marka samochodu

Kwestia podobna jak z pojemnością samochodu, czyli z tej wskazówki mogą skorzystać osoby, które dopiero rozważają kupno lub wymianę samochodu. Warto wiedzieć, że za niektóre marki zapłacimy nawet 30% więcej, a do takiej grupy należą najdroższe BMW oraz Alfa Romeo. Różnica w koszcie ubezpieczenia danego samochodu będzie szczególnie widoczna w zestawieniu z wiekiem kierowcy, bo dla młodego kierowcy do 24 roku życia zwyżka w cenie np. dla BMW będzie istotna. Natomiast są marki, na które zakłady ubezpieczeń patrzą zwykle bardziej łaskawym okiem. Twoje ubezpieczenie OC nie będzie drogie jeśli jeździsz Dacią, Suzuki, Skodą czy choćby Toyotą.

14. Skorzystanie z OC poprzedniego właściciela

Nie wszyscy wiedzą, że wraz z kupnem pojazdu wcześniejsze ubezpieczenie OC „przechodzi” na nowego nabywcę. Nowy właściciel ma prawo skorzystać z dotychczasowego ubezpieczenia OC pojazdu do końca okresu jego trwania. Być może sprzedający opłacił już wszystkie składki i warto z nim ustalić szczegóły oraz kontynuować umowę. Sprzedający pojazd jest zobowiązany w ciągu 14 dni do poinformowania zakładu ubezpieczeń o sprzedaży, w efekcie czego do kupującego powinno trafić pismo z informacją odnośnie kontynuacji ubezpieczenia (w przypadku braku kontaktu ze strony towarzystwa, powinniśmy sami się do niego zgłosić po zakupie pojazdu. Nowy właściciel może również zgodnie z prawem wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia OC (szczególnie w przypadku konieczności dopłaty ze względu na swoją historię ubezpieczenia lub wiek) i zawrzeć nową umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym na korzystniejszych warunkach.

15. Promocje

W niektórych miesiącach towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają okresowe promocje. Jeśli akurat zbliża się nam termin odnowienia umowy ubezpieczenia OC, warto skorzystać z takiej promocji i zmienić ubezpieczyciela. W tym przypadku lepiej zdać się na doświadczenie profesjonalisty i powierzyć wyszukanie najlepszej oferty zaufanemu agentowi ubezpieczeń.

16. Nowy samochód? – oferta dealera lub leasingodawcy

Jeśli planujesz zakup nowego samochodu w salonie, warto przyjrzeć się tzw. pakietowi dealerskiemu, w którego skład zwykle wchodzą kompleksowe ubezpieczenia komunikacyjne (ubezpieczenie OC + ubezpieczenie Autocasco z pakietem Assistance + ubezpieczenie NNW). Oferuje go sprzedawca samochodowy w porozumieniu z zakładem ubezpieczeń i zwykle można liczyć na atrakcyjne zniżki, a przy droższych modelach samochodów możliwe są nawet ubezpieczenia w gratisie. Podobne pakiety oferują również firmy leasingowe.


Jeśli masz jakieś pytania, proszę o kontakt:

Mateusz Starzyński

  • Zadzwoń na numer: 600 877 782
  • Albo zapytaj przez formularz na tej stronie

Wyślij zapytanie.
Odezwiemy się możliwie szybko!

Serwis polisa.koszalin.pl wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celu ułatwienia korzystania z serwisu, zgodnie z Polityką cookies. W każdej chwili można zmienić ustawienia przeglądarki dotyczące cookies.

Ok